BIZTONSÁGI ADATLAP ÉS CÍMKETERV KÉSZÍTÉSE
Mi az a biztonsági adatlap és a címketerv?
A biztonsági adatlap (más néven biztonságtechnikai adatlap) információt szolgáltat a felhasználók számára a vegyszerek, veszélyes anyagok fizikai, kémiai és élettani hatásairól, valamint a vegyi anyagok biztonsági felhasználásáról, a tárolásáról és a maradék biztonságos felhasználásáról.
A biztonsági adatlapok tartalmi követelményeit a REACH szabályozza. A globális harmonizációs rendszer (GHS) 16 pontban határozza meg a biztonsági adatlap formai követelményeit.
- Általános adatok (megnevezés, képlet)
- Kockázati azonosítás
- Összetétel
- Veszélyesség szerinti besorolás (R mondatok és S mondatok) - a CLP rendszer esetében H mondatok és P mondatok
- Elsősegélynyújtás
- Tűzveszélyesség
- Óvintézkedés baleset esetén
- Az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételei
- Fizikai és kémiai tulajdonságok
- Stabilitás és reakcióképesség
- Toxikológiai adatok
- Ökotoxicitás
- Hulladékkezelés és ártalmatlanítás
- Szállításra vonatkozó előírások
- Szabályozási előírások
- Egyéb
A CLP szerint veszélyesnek osztályozott és forgalomba hozott anyagot és keveréket a CLP kritériuma szerint kell címkézni.
Kinek kell biztonsági adatlapot készíteni?
A vegyi anyagok, keverékek gyártóinak, importőreinek az általuk előállított, illetve a közösség területére behozott anyagokhoz és készítményekhez biztonsági adatlapot kell készíteni. Az anyag vagy keverék biztonsági adatlapját annak az országnak a nyelvén kell átadni, ahol a forgalomba hozatal történik.
Magyarországon minden vegyi anyag vagy keverék csak magyar nyelvű adatlappal kerülhet forgalomba! Ha a gyártó nem biztosítja a magyar nyelvű adatlapot, akkor a magyarországi forgalomba hozónak kell azt elkészíttetni.
Amennyiben érdeklődik a Biztonsági adatlap és címketerv készítés szolgáltatásunkkal kapcsolatban, kérem vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi gomb megnyomásával: