MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ VÁLASZTÁS LEBONYOLÍTÁSÁNAK TÁMOGATÁSA
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2016. július 8-tól hatályos módosítása előtt a jogszabály 50 fő munkavállalótól írta elő a munkavédelmi képviselő választás kötelezettségét.
A módosítás hatályba lépése után már 20 fő munkavállaló esetében is biztosítania kell a munkáltatónak, hogy a dolgozói a munkavédelmet érintő érdekeik képviseletére munkavédelmi képviselőt választhassanak maguk közül.
Főszabály
Választást kell tartani, ha a munkáltatónál a munkavállalók létszáma legalább 20 fő. A választás lebonyolítása és a feltételek biztosítása a munkáltató kötelezettsége.
ÚJ!!! 2024.01.01-től
Ha a munkáltató munkavédelmi képviselő választásra kötelezett, a munkavédelmi képviselő választást a kötelezettség keletkezésének napjától számított hat hónapon belül meg kell tartani.
Azon munkáltatónál, ahol van választott munkavédelmi képviselő, a munkavédelmi képviselő mandátumának lejártát követően három hónapon belül a munkavédelmi képviselő választást meg kell tartani.
Mit csinál a munkavédelmi képviselő?
A munkavédelmi képviselő olyan, a munkavállalók által választott személy, aki a munkáltatóval való együttműködés során képviseli az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő munkavállalói jogokat és érdekeket.
Ki lehet és ki nem lehet munkavédelmi képviselő?
Lehet az a munkavállaló, aki:
- cselekvőképes,
- legalább hat hónapja a munkáltatóval munkaviszonyban áll,
- az adott telephelyen dolgozik.
Nem lehet olyan munkavállaló, aki
- munkáltatói jogot gyakorol (munkaviszony létesítése, módosítása és megszüntetése),
- a munkáltatói joggyakorló hozzátartozója,
- a választási bizottság tagja,
- a munkáltatónál munkaviszony keretében főtevékenységként a munkáltató megbízásából munkavédelmi feladatokat lát el.
Hogyan kell a választást megtartani?
A munkavédelmi képviselő megválasztásánál a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénynek (Mt.) az üzemi tanács tagjaira vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően (értelemszerűen) alkalmazni.
Milyen jogai vannak a munkavédelmi képviselőnek?
- Tájékoztatáshoz való jog: A munkáltató köteles tájékoztatni a képviselőt: az egészséget és biztonságot érintő kockázatokról és a megelőzési intézkedésekről, ha különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak; a munkavédelmi feladatokat ellátó személy kilétéről; a kockázatértékelés és a munkavédelmi intézkedések tapasztalatairól; a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések nyilvántartásáról és bejelentéséről; a munkavédelmi hatóságtól kapott munkavédelmi információkról, különösen a munkáltatónál végzett ellenőrzések megállapításairól.
- Konzultációs jog: A munkáltató köteles az új technológiák bevezetése előtt, azok egészségre és biztonságra kiható következményeit kellő időben megtárgyalni a munkavédelmi képviselővel.
- Részvételi jog: A munkáltatónak lehetővé kell tennie a munkavédelmi képviselő részvételét a munkabaleset kivizsgálásában.
- Tanácskozási-javaslattételi jog: • A munkáltató köteles a képviselővel tanácskozni az egészséges és biztonságos munkavégzés érdekében (pl.: munkavédelmi oktatás megtervezése, megszervezése). A munkáltatónak biztosítania kell, hogy az egészségre és biztonságra vonatkozó munkáltatói intézkedések előzetes megvitatásában részt vehessen a képviselő. A tanácskozás során biztosítani kell a képviselők javaslattételi jogát.
- A munkavédelmi képviselő jogosult meggyőződni a munkahelyeken az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek érvényesüléséről.
- A képviselő jogosult szakértőt igénybe venni, továbbá indokolt esetben a hatáskörrel rendelkező munkavédelmi hatósághoz fordulhat.
- A munkáltató által létrehozott munkavédelmi szabályzat kiadásához a képviselő egyetértése szükséges.
- A képviselő munkahelyi munkavédelmi program elkészítésére tehet javaslatot a munkáltató részére. Ha a munkáltató ezzel nem ért egyet, a képviselő az Mt.-ben szabályozott kollektív munkaügyi vitát kezdeményezhet.
Mit kell biztosítani a munkáltatónak a munkavédelmi képviselő számára?
- Átlagkeresettel fizetett munkaidő-kedvezmény (havi munkaidő legalább 10%-a, amelyet a munkavállaló a képviselőségével összefüggő feladatok végzésével tölt)
- Működési, technikai, anyagi feltételek, szakmai előírások.
- Képzésben, továbbképzésben való részvételi lehetőség (képviselő választást követő éven belül legalább 16 órás képzés, ezt követően évente legalább 8 órás továbbképzés egy választási ciklusban).
Mennyi időre szól a munkavéldelmi képviselő mandátuma?
A munkavédelmi képviselőt 5 évre választják.
Forrás: https://www.ommf.gov.hu/
Forrás: https://www.hu.wikipedia.org/